- 3.54 in Inner Diameter
- 6.3 in Outer Diameter
- Tapered Roller Bearing
features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
| O.D. | 160 mm |
| Series | 30200 |
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 1.02 in, 26 mm |
| No. of Rows | Single |
| Cup Width | 26 mm |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 30 mm |
| Inner Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Dynamic Load Rating | 255 kN |
| Weight | 5.83 LB |
| EAN or UPC | 605790020124 |

