- 1.97 in Inner Diameter
- 4.33 in Outer Diameter
- Tapered Roller Bearing
features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
| Outer Ring Width | 0.91 in, 23 mm |
| Series | 30300 |
| Cage Material | Steel |
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Dynamic Load Rating | 172 kN |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Bore Type | Round |
| I.D. | 50 mm |
| O.D. | 110 mm |
| Cup Width | 23 mm |
| No. of Rows | Single |
| Inner Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| Cone Width | 27 mm |
| Weight | 2.948 LB |
| EAN or UPC | 605790020414 |

