- 6.3 in Inner Diameter
- 9.45 in Outer Diameter
- Tapered Roller Bearing
features
- Best used for high loads or combined radial and axial loads
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Sold as an individual cup, cone or as a full assembly (cup and cone together)
- Available in inch and metric sizes
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing |
| O.D. | 9.45 in, 240 mm |
| Series | 32000 |
| Outer Ring Width | 1.5 in, 38 mm |
| I.D. | 6.3 in, 160 mm |
| No. of Rows | Single |
| Inner Ring Width | 2.01 in, 51 mm |
| Bore Type | Round |
| Dynamic Load Rating | 553 kN |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 17.863 LB |
| EAN or UPC | 605790021497 |

