- 1.77 in Inner Diameter
- 3.35 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 0.75 in Overall Width
- Steel Bearing
applications
- Motors of various types
- Equipment that requires high reliability
features
- High speed
- High corrosion resistance
- High vacuum
- Heat-resistant
- Nonmagnetic
- High rigidity
- Insulation
| Rows of Balls | Single |
| Relubricatable | No |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Riveted |
| Inner Ring Width | 19 mm |
| Retainer Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Rolling Element Material | Ceramic |
| Rolling Element | Ball |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed | 7700 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Self Aligning | No |
| O.D. | 3.35 in, 85 mm |
| Bearing Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Bore Type | Round |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| Static Load Rating [Max] | 3882 lbf |
| Material | Steel |
| Speed (Max) Grease | 7700 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Dynamic Load Rating | 40.9 kN |
| Series | 3NC |
| Component | Assembly |
| Lubricant | Grease |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.04 in, 1 mm |
| Precision Class | Class 0 |
| Precision | Standard |
| Retainer Type | Riveted |
| Ball Material | Silicon Nitride |
| Internal Clearance | C3 |
| Overall Width | 0.75 in, 19 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating | 20.3 kN |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Weight | 0.866 LB |
| EAN or UPC | 605790028670 |

