- 2.17 in Inner Diameter
- 3.94 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 0.83 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Best used for applications that require an insulated bearing to prevent electric arcing, marginally lubricated and/or higher speed applications
- Made with the highest quality ceramic balls
- Koyo Invented the Ceramic Hybrid Bearing- 3NC (ceramic balls and steel races)
- Ball guided brass cage (FY) available on larger sizes
- Available with steel shields (ZZ) and Polyrex XM Grease
- Bearing races made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating | 29.4 kN |
| Cage Type | Riveted |
| Enclosure | Double Shielded |
| Ball Material | Silicon Nitride |
| Dynamic Load Rating | 54.2 kN |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Relubricatable | No |
| Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 55 mm |
| Overall Width | 0.83 in, 21 mm |
| Width | 21.000 mm |
| Component | Assembly |
| Lubricant | Grease |
| Retainer Type | Riveted |
| Material | Steel |
| Self Aligning | No |
| Speed (Max) Grease | 6300 rpm |
| Rolling Element Material | Ceramic |
| Rows of Balls | Single |
| Rolling Element | Ball |
| O.D. | 100 mm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Precision Class | Class 0 |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Series | 3NC |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Material | Steel |
| Retainer Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.06 in, 1.5 mm |
| Weight | 1.247 LB |
| EAN or UPC | 605790028717 |

