- 3.54 in Inner Diameter
- 6.3 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 1.18 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Best used for applications that require an insulated bearing to prevent electric arcing, marginally lubricated and/or higher speed applications
- Made with the highest quality ceramic balls
- Koyo Invented the Ceramic Hybrid Bearing- 3NC (ceramic balls and steel races)
- Ball guided brass cage (FY) available on larger sizes
- Available with steel shields (ZZ) and Polyrex XM Grease
- Bearing races made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
| Component | Assembly |
| Cage Type | Riveted |
| Dynamic Load Rating | 120 kN |
| Rows of Balls | Single |
| Rolling Element | Ball |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. | 6.3 in, 160 mm |
| Speed (Max) Grease | 3900 rpm |
| Self Aligning | No |
| Retainer Type | Riveted |
| Rolling Element Material | Ceramic |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Precision Class | Class 0 |
| Series | 3NC |
| Static Load Rating | 71.5 kN |
| Lubricant | Grease |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Overall Width | 1.18 in, 30 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in, 2 mm |
| Bore Type | Round |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Internal Clearance | C3 |
| Retainer Material | Steel |
| Bearing Material | Steel |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Weight | 4.73 LB |
| EAN or UPC | 605790177781 |

