- 0.79 in Inner Diameter
- 1.65 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 0.47 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Best used for moderate to high radial and low axial load applications
- Made with larger balls and uses a special heat treat option (RSH2) that yields 5X life in contaminated environments and 2X life in normal applications
- Only available as an open bearing
- No loading slot in the races permits applications that see axial loading
| Operating Temperature [Max] | 248 ˚F |
| Bearing Type | Deep Groove |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Lubricant | Grease |
| Static Load Rating | 5.05 kN |
| Cage Type | Riveted |
| Speed (Max) Oil | 21000 rpm |
| Precision Class | Class 0 |
| Relubricatable | No |
| Fillet Radius | 0.02 in, 0.6 mm |
| Self Aligning | No |
| Dynamic Load Rating | 11.7 kN |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 6000 |
| Bore Type | Round |
| Bearing Material | Steel |
| I.D. | 0.79 in, 20 mm |
| Component | Assembly |
| Rolling Element | Ball |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Open |
| Speed (Max) Grease | 18000 rpm |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Overall Width | 0.47 in, 12 mm |
| Weight | 0.152 LB |
| EAN or UPC | 605790178160 |

