- 1.18 in Inner Diameter
- 2.83 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 0.75 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Best used for high speed and high precision (P5) applications where minimal radial internal clearance (C2) is required
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available only with a machined brass cage (FY)
| O.D. Type | Straight |
| Rolling Element | Ball |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Component | Assembly |
| Fillet Radius | 0.04 in, 1 mm |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Overall Width | 0.75 in, 19 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Operating Temperature [Max] | 248 ˚F |
| Cage Type | Machined |
| Series | 6300 |
| O.D. | 2.83 in, 72 mm |
| Self Aligning | No |
| Precision Class | Class 5 |
| Relubricatable | No |
| Internal Clearance | C2 |
| Speed (Max) Grease | 9600 rpm |
| I.D. | 1.18 in, 30 mm |
| Bore Type | Round |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating | 15 kN |
| Speed (Max) Oil | 12000 rpm |
| Cage Material | Brass |
| Bearing Material | Steel |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 33.3 kN |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Weight | 0.778 LB |
| EAN or UPC | 605790074691 |

