- 1.77 in Inner Diameter
- 3.94 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 0.98 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Best used for high speed and high precision (P5) applications where minimal radial internal clearance (C2) is required
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available only with a machined brass cage (FY)
| Bearing Type | Deep Groove |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 1.77 in, 45 mm |
| Series | 6300 |
| Speed (Max) Oil | 8100 rpm |
| Dynamic Load Rating | 61.1 kN |
| Static Load Rating | 29.5 kN |
| Limiting Speed - Oil | 8100 rpm |
| Internal Clearance | C2 |
| Cage Type | Machined |
| Material | Steel |
| Operating Temperature [Max] | 248 ˚F |
| Fillet Radius | 0.06 in, 1.5 mm |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Component | Assembly |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 10993 lbf |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Cage Material | Brass |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Rolling Element | Ball |
| Precision | Medium |
| Self Aligning | No |
| Precision Class | Class 5 |
| Limiting Speed - Grease | 6800 rpm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Bearing Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Medium Precision (ABEC 5) |
| Speed (Max) Grease | 6800 rpm |
| Overall Width | 0.98 in, 25 mm |
| O.D. | 3.94 in, 100 mm |
| Weight | 1.832 LB |
| EAN or UPC | 605790076749 |

