- 3.54 in Inner Diameter
- 7.48 in Outer Diameter
- Deep Groove Bearing
- 1.69 in Overall Width
- Steel Bearing
features
- Best used for moderate radial and low axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Available with steel (no callout) or brass (FY) cage
- Available with seals (2RD, 2RS, 2RU), shields (ZZ), open and/or with a snap ring (NR) options
- All double sealed and double shielded product come with Polyrex XM Grease
- The 2RD Seal is used for high speed and/or reduced drag applications in addition to applications that require maximum sealing ability
- Available in miniature (EE) inch product
- Available with cermamic balls (3NCH or 3NC in prefix)
- Available in max capacity/special heat treat (RSH2 in suffix)
| icNumber | 7700759 |
| Ball Material | Steel |
| Rolling Element | Ball |
| I.D. | 3.54 in, 90 mm |
| Series | 6300 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Speed (Max) Grease | 3500 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating | 107 kN |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Operating Temperature [Max] | 248 ˚F |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Temperature Range [Max] | 230 °F |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| O.D. | 7.48 in, 190 mm |
| Overall Width | 1.69 in, 43 mm |
| Relubricatable | No |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Bore Type | Round |
| Rolling Element Material | High Carbon Chromium Bearing Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Oil | 4200 rpm |
| Temperature Range [Min] | -22 °F |
| Fillet Radius | 0.1 in, 2.5 mm |
| Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Component | Assembly |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 3500 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Lubricant | Grease |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Deep Groove |
| Static Load Rating [Max] | 32146 lbf |
| Self Aligning | No |
| Speed (Max) Oil | 4200 rpm |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 178 kN |
| Precision Class | Class 0 |
| Cage Type | Riveted |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Single Shield |
| Weight | 11.782 LB |
| EAN or UPC | 605790080913 |

