- 6.69 in Inner Diameter
- Angular Contact Bearing
- Single Row
- Straight OD
features
- Best used for normal radial and high axial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium Japanese steel
- Ball Guided brass cages, B-5G or B-5DWG, provide optimum lubrication flow in verticle applications
| Fillet Radius | 0.12 in, 3 mm |
| Speed (Max) Grease | 1500 rpm |
| I.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Cage Material | Brass |
| Cage Type | Machined |
| Rolling Element Material | Ball |
| Component | DW-ACBB_Left.220 |
| Retainer Type | Machined |
| Operating Temperature [Min] | -65.2 ˚F |
| Rolling Element | Ball |
| Precision Class | Class 0 |
| Retainer Material | Brass |
| Internal Clearance | C3 |
| Relubricatable | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | Yes |
| Contact Angle | 40 degree |
| Series | 7300 |
| Mounting Arrangement | Single |
| No. of Bearings | 1 |
| Lubricant | Rust Preventative |
| O.D. Type | Straight |
| Self Aligning | No |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Cylindrical |
| Operating Temperature [Max] | 249.8 ˚F |
| Speed (Max) Oil | 2000 rpm |
| Weight | 68.78 LB |
| EAN or UPC | 605790354571 |

