- 78000C Series Single Cone
- 2 1/8" Straight Bore
- 1.3090" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 78000C |
| Material | Steel |
| Cup Width | N/A |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Single Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| I.D. | 2 1/8 in |
| Cone Width | 1.309 in |
| Tolerance | Standard |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Weight | 4.157 LB |
| EAN or UPC | 605790097669 |

