- 1.13 in Inner Diameter
- 1.63 in Outer Diameter
- 1.25 in Overall Width
features
- Convenient inch/metric conversions
- Controlling dimensions in inches for nominal inch bearings
| Outer Ring Width | 1.25 in, 31.75 mm |
| O.D. | 1.63 in, 41.28 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Relubrication Feature | Groove |
| Shaft Diameter - Slip Fit [Max] | 1.1250 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Speed (Max) Oil | 16000 rpm |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| No. of Rows | Single |
| Shaft Diameter - Press Fit [Min] | 1.1237 in |
| Dynamic Load Rating | 44.9 kN |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Static Load Rating | 70.3 kN |
| Bearing Material | High Carbon Chrome Steel |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| I.D. | 1.13 in, 28.62 mm |
| Housing Shoulder Diameter | 1.438 in |
| End Type | Open End |
| Component | Assembly |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bore Type | Round |
| Self Aligning | No |
| Housing Bore - Tight Fit [Max] | 1 5/8 in |
| Overall Width | 1.25 in, 31.75 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Speed (Max) Grease | 10000 rpm |
| Fillet Radius | 0.04 in, 1.02 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Origin | Needle Radial |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 15,800.00 lbf |
| Cage Type | Riveted |
| Shaft Diameter - Slip Fit [Min] | 1.1245 in |
| Relubricatable | Yes |
| Housing Bore - Loose Fit [Max] | 1.626 in |
| Housing Bore - Loose Fit [Min] | 1 5/8 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Housing Bore - Tight Fit [Min] | 1.624 in |
| Series | HJ |
| Shaft Diameter - Press Fit [Max] | 1.1242 in |
| Width | 1 1/4 in |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 605790212116 |

