- 1.25 in Inner Diameter
- 1.75 in Outer Diameter
- 1 in Overall Width
features
- Convenient inch/metric conversions
- Controlling dimensions in inches for nominal inch bearings
| O.D. | 1 3/4 in |
| Series | HJ |
| Precision Ground | Yes |
| Origin | Needle Radial |
| Precision Class | ABEC 1 |
| I.D. | 1 1/4 in |
| Bearing Material | High Carbon Chrome Steel |
| Housing Bore - Tight Fit [Min] | 1.749 in |
| No. of Rows | Single |
| Fillet Radius | 0.04 in |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Static Load Rating [Max] | 12,900.00 lbf |
| Limiting Speed - Grease | 9100 rpm |
| Width | 1 in |
| Shaft Diameter - Slip Fit [Max] | 1.2500 in |
| Component | Assembly |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Shaft Diameter - Slip Fit [Min] | 1.2494 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Shaft Diameter - Press Fit [Min] | 1.2484 in |
| Housing Bore - Tight Fit [Max] | 1 3/4 in |
| Relubricatable | Yes |
| Relubrication Feature | Groove |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Speed (Max) Grease | 9100 rpm |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Self Aligning | No |
| Outer Ring Width | 1 in, 25.4 mm |
| Shaft Diameter - Press Fit [Max] | 1.2490 in |
| Static Load Rating | 57.4 kN |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Housing Bore - Loose Fit [Min] | 1 3/4 in |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 8,410.00 lbf |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Housing Bore - Loose Fit [Max] | 1.751 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Cage Type | Riveted |
| Enclosure | Open |
| Housing Shoulder Diameter | 1.563 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Weight | 0.026 LB |
| EAN or UPC | 605790195167 |

