- 1.88 in Inner Diameter
- 2.44 in Outer Diameter
- 1.25 in Overall Width
features
- Best used for high radial load applications
- Made from premium high carbon, high chromium steel
- Uses hardened steel cage
- Available open or with one seal (HJT,HJR, RS) or with two seals (HJTT, HJRR, .2RS)
- There are multiple metric solid race styles available
| Limiting Speed - Oil | 9200 rpm |
| Static Load Rating | 117 kN |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Shaft Diameter - Slip Fit [Max] | 1.875 in |
| Housing Bore - Loose Fit [Min] | 2 7/16 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Cage Material | Steel |
| End Type | Open End |
| Relubricatable | Yes |
| Shaft Diameter - Press Fit [Min] | 1.8734 in |
| Speed (Max) Grease | 6000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 65.4 kN |
| Origin | Needle Radial |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Fillet Radius | 0.06 in |
| Cage Type | Riveted |
| Enclosure | Open |
| Speed (Max) Oil | 9200 rpm |
| Housing Bore - Tight Fit [Max] | 2.437 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Series | HJ |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| No. of Rows | Single |
| Housing Shoulder Diameter | 2.25 in |
| I.D. | 1 7/8 in |
| Relubrication Feature | Groove |
| Shaft Diameter - Slip Fit [Min] | 1.8744 in |
| O.D. | 2.4375 in |
| Housing Bore - Loose Fit [Max] | 2.439 in |
| Overall Width | 1.25 in, 31.75 mm |
| Self Aligning | No |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 1.25 in, 31.75 mm |
| Shaft Diameter - Press Fit [Max] | 1.874 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Housing Bore - Tight Fit [Min] | 2.436 in |
| Component | Assembly |
| Bearing Material | High Carbon Chrome Steel |
| Weight | 0.509 LB |
| EAN or UPC | 605790199233 |

