- 1.26 in Inner Diameter
- 1.65 in Outer Diameter
- 1.18 in Overall Width
features
- Without inner rings
- Inch and metric
- Ground raceways with ribs
- Cage guided rollers
| Speed (Max) Grease | 8800 rpm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Steel |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Limiting Speed - Oil | 14000 rpm |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Cage Type | Riveted |
| Dynamic Load Rating | 35.6 kN |
| No. of Rows | Single |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Relubricatable | No |
| I.D. | 1.26 in, 32 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Fillet Radius | 0.01 in, 0.3 mm |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 1.18 in, 30 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Overall Width | 1.18 in, 30 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Material | High Carbon Chrome Steel |
| Relubrication Feature | No |
| Component | Assembly |
| Series | NK |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Static Load Rating | 64.3 kN |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| O.D. | 1.65 in, 42 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Self Aligning | No |
| Bore Type | Round |
| Origin | Needle Radial |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 605790218163 |

