- 0.32 in Inner Diameter
- 0.59 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
features
- Without inner rings
- Inch and metric
- Ground raceways with ribs
- Cage guided rollers
| Cage Material | Steel |
| Speed (Max) Grease | 26000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 41000 rpm |
| Bearing Material | High Carbon Chrome Steel |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Riveted |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Bore Type | Round |
| Static Load Rating | 5.78 kN |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 16 mm |
| Component | Assembly |
| Dynamic Load Rating | 5.22 kN |
| No. of Rows | Single |
| Relubrication Feature | No |
| I.D. | 0.32 in, 8 mm |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Speed (Max) Oil | 41000 rpm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Origin | Needle Radial |
| Relubricatable | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Bearing Design | Outer Ring & Roller Assembly |
| Series | NK |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Self Aligning | No |
| Fillet Radius | 0.01 in, 0.3 mm |
| O.D. | 0.59 in, 15 mm |
| Oil Hole | w/Oil Hole |
| Overall Width | 0.63 in, 16 mm |
| Rolling Element | Needle Roller |
| Weight | 18.06 LB |
| EAN or UPC | 605790187988 |

