- 0.13 in Inner Diameter
- 0.28 in Outer Diameter
- 0.25 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Component | Assembly |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| O.D. | 0.28 in, 7.16 mm |
| Series | RC |
| Housing Bore [Min] | 0.2812 in |
| Outer Ring Width | 0.25 in, 6.35 mm |
| Housing Bore [Max] | 0.2817 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Overall Width | 0.25 in, 6.35 mm |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Enclosure | Open |
| Speed (Max) Oil | 34000 rpm |
| I.D. | 0.13 in, 3.2 mm |
| Housing Shoulder Diameter | 0.44 in |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Clamp Torque | 2.86 lbf |
| Mounting Method | Press Fit |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Shaft Dia. [Min] | 0.1247 in |
| Shaft Dia. [Max] | 0.125 in |
| Origin | Roller Clutches |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round |
| Rolling Element | Roller |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Cage Type | Window |
| Relubrication Feature | No |
| No. of Rows | Single |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Polymer |
| Precision Ground | Yes |
| Relubricatable | No |
| Self Aligning | No |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.25 LB |
| EAN or UPC | 605790214158 |

