- 0.25 in Inner Diameter
- 0.44 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Mounting Method | Press Fit |
| I.D. | 1/4 in |
| Rolling Element | Roller |
| Relubricatable | No |
| Component | Assembly |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Nylon |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| O.D. | 0.4375 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Speed (Max) Oil | 20000 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Series | RC |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| No. of Rows | 1 |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Type | Window |
| Self Aligning | No |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Relubrication Feature | No |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Precision Ground | Yes |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Weight | 0.008 LB |
| EAN or UPC | 605790205682 |

