- 0.25 in Inner Diameter
- 0.44 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Housing Bore [Max] | 0.438 in |
| Shaft Dia. [Min] | 0.2495 in |
| Origin | Roller Clutches |
| Enclosure | Open |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Relubrication Feature | No |
| Series | RC |
| Clamp Torque | 17.2 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 0.62 in |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| I.D. | 1/4 in |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Component | Assembly |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Cage Material | Plastic |
| Relubricatable | No |
| Shaft Dia. [Max] | 0.25 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Housing Bore [Min] | 0.437 in |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Speed (Max) Oil | 20000 rpm |
| Precision Class | ABEC 1 |
| End Type | Open End |
| Self Aligning | No |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Mounting Method | Press Fit |
| Rolling Element | Roller |
| No. of Rows | 1 |
| Cage Type | Window |
| O.D. | 0.4375 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 605790218538 |

