- 0.5 in Inner Diameter
- 0.75 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Housing Shoulder Diameter | 1.1 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. of Rows | 1 |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Rolling Element | Roller |
| Housing Bore [Max] | 0.7505 in |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Component | Assembly |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Cage Material | Plastic |
| Mounting Method | Press Fit |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Series | RC |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Shaft Dia. [Max] | 0.5 in |
| Relubrication Feature | No |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Self Aligning | No |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Origin | Roller Clutches |
| Enclosure | Open |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Cage Type | Window |
| Relubricatable | No |
| Precision Ground | Yes |
| Housing Bore [Min] | 0.7495 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Speed (Max) Oil | 17000 rpm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 0.75 in |
| Clamp Torque | 73.6 lbf |
| I.D. | 1/2 in |
| O.D. Type | Straight |
| Shaft Dia. [Min] | 0.4995 in |
| Weight | 0.003 LB |
| EAN or UPC | 605790214165 |

