- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| Series | RC |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Mounting Method | Press Fit |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| Self Aligning | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 5/8 in |
| O.D. | 0.875 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Origin | Roller Clutches |
| Rolling Element | Roller |
| Component | Assembly |
| Relubricatable | No |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Relubrication Feature | No |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Cage Type | Window |
| No. of Rows | 1 |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Cage Material | Nylon |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790214172 |

