- 0.63 in Inner Diameter
- 0.88 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Housing Bore [Min] | 0.8745 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Component | Assembly |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Cage Material | Polymer |
| Self Aligning | No |
| O.D. | 0.88 in, 22.24 mm |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Relubrication Feature | No |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Rolling Element | Roller |
| Mounting Method | Press Fit |
| Housing Shoulder Diameter | 1.2 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Origin | Roller Clutches |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Shaft Dia. [Max] | 0.625 in |
| Relubricatable | No |
| Shaft Dia. [Min] | 0.6245 in |
| End Type | Open End |
| Series | RC |
| Speed (Max) Oil | 14000 rpm |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Cage Type | Window |
| Bore Type | Round |
| Clamp Torque | 143 lbf |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Housing Bore [Max] | 0.8755 in |
| I.D. | 0.63 in, 15.91 mm |
| No. of Rows | Single |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790193095 |

