- 0.75 in Inner Diameter
- 1 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Relubrication Feature | No |
| Cage Type | Window |
| O.D. | 1 in, 25.41 mm |
| Precision Class | ABEC 1 |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Polymer |
| Clamp Torque | 196 lbf |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Enclosure | Open |
| Housing Bore [Max] | 1.0005 in |
| Bore Type | Round |
| End Type | Open End |
| Self Aligning | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Housing Bore [Min] | 0.9995 in |
| Series | RC |
| Relubricatable | No |
| Rolling Element | Roller |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Component | Assembly |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Housing Shoulder Diameter | 1.4 in |
| Mounting Method | Press Fit |
| Shaft Dia. [Max] | 0.75 in |
| Shaft Dia. [Min] | 0.7495 in |
| I.D. | 0.75 in, 19.06 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Speed (Max) Oil | 12000 rpm |
| Origin | Roller Clutches |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Lubricant | Rust Preventative |
| No. of Rows | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.005 LB |
| EAN or UPC | 605790188510 |

