- 1 in Inner Diameter
- 1.31 in Outer Diameter
- 0.63 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| End Type | Open End |
| Speed (Max) Oil | 8700 rpm |
| Relubrication Feature | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Housing Bore [Min] | 1.312 in |
| Outer Ring Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Shaft Dia. [Min] | 0.9995 in |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Cage Material | Nylon |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Self Aligning | No |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Series | RC |
| I.D. | 1 in |
| Component | Assembly |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Rolling Element | Roller |
| Housing Bore [Max] | 1.313 in |
| Relubricatable | No |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Housing Shoulder Diameter | 1.9 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| No. of Rows | 1 |
| Enclosure | Open |
| Shaft Dia. [Max] | 1 in |
| Cage Type | Window |
| Mounting Method | Press Fit |
| Overall Width | 0.63 in, 15.88 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Clamp Torque | 412 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Roller Clutches |
| O.D. | 1.3125 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 605790193101 |

