- 0.38 in Inner Diameter
- 0.63 in Outer Diameter
- 0.88 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Self Aligning | No |
| Dynamic Load Rating | 6.01 kN |
| Shaft Dia. [Min] | 0.3745 in |
| Series | RCB |
| Working Load | 566 lbf |
| Origin | Roller Clutches |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Shaft Dia. [Max] | 0.375 in |
| Precision Ground | Yes |
| Housing Bore [Max] | 0.6255 in |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Component | Assembly |
| No. of Rows | 3 |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Overall Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Relubrication Feature | No |
| Cage Material | Nylon |
| Static Load Rating | 4.89 kN |
| Speed (Max) Oil | 18000 rpm |
| Housing Shoulder Diameter | 0.88 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| End Type | Open End |
| Mounting Method | Press Fit |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Rolling Element | Roller |
| Cage Type | Window |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 0.625 in |
| Clamp Torque | 45.4 lbf |
| I.D. | 3/8 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Housing Bore [Min] | 0.6245 in |
| Weight | 0.004 LB |
| EAN or UPC | 605790209970 |

