- 0.5 in Inner Diameter
- 0.75 in Outer Diameter
- 0.88 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Working Load | 720 lbf |
| Enclosure | Open |
| Shaft Dia. [Min] | 0.4995 in |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Series | RCB |
| Overall Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Origin | Roller Clutches |
| No. of Rows | 3 |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Dynamic Load Rating | 7.12 kN |
| Housing Bore [Min] | 0.7495 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Clamp Torque | 73.6 lbf |
| Cage Type | Window |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Cage Material | Nylon |
| Mounting Method | Press Fit |
| Speed (Max) Oil | 17000 rpm |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 1/2 in |
| Static Load Rating | 6.49 kN |
| Housing Shoulder Diameter | 1.1 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Self Aligning | No |
| Outer Ring Width | 0.88 in, 22.23 mm |
| Relubrication Feature | No |
| End Type | Open End |
| Shaft Dia. [Max] | 0.5 in |
| Housing Bore [Max] | 0.7505 in |
| Precision Ground | Yes |
| Component | Assembly |
| Rolling Element | Roller |
| O.D. | 0.75 in |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Weight | 0.005 LB |
| EAN or UPC | 605790205729 |

