- 0.75 in Inner Diameter
- 1.01 in Outer Diameter
- 1 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Roller Clutches |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Shaft Dia. [Min] | 0.7495 in |
| Shaft Dia. [Max] | 0.75 in |
| Relubrication Feature | No |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Clamp Torque | 196 lbf |
| Enclosure | Open |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 1 in, 25.4 mm |
| Speed (Max) Oil | 12000 rpm |
| Series | RCB |
| Housing Shoulder Diameter | 1.4 in |
| Cage Type | Window |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Overall Width | 1 in, 25.4 mm |
| Lubricant | Rust Preventative |
| No. of Rows | 3 |
| Component | Assembly |
| Static Load Rating | 9.79 kN |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Rolling Element | Roller |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Working Load | 1030 lbf |
| Self Aligning | No |
| O.D. | 1 in |
| End Type | Open End |
| Housing Bore [Min] | 0.9995 in |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Nylon |
| Mounting Method | Press Fit |
| Relubricatable | No |
| Housing Bore [Max] | 1.0005 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 3/4 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Dynamic Load Rating | 8.9 kN |
| Weight | 0.007 LB |
| EAN or UPC | 605790188534 |

