- 1 in Inner Diameter
- 1.31 in Outer Diameter
- 1.06 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Cage Type | Window |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Series | RCB |
| Clamp Torque | 412 lbf |
| End Type | Open End |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Nylon |
| Precision Ground | Yes |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Relubrication Feature | No |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Static Load Rating | 17.6 kN |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Relubricatable | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 1 in |
| Overall Width | 1.06 in, 27 mm |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Origin | Roller Clutches |
| O.D. Type | Straight |
| Speed (Max) Oil | 8700 rpm |
| Working Load | 1890 lbf |
| Housing Bore [Max] | 1.313 in |
| Housing Bore [Min] | 1.312 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Mounting Method | Press Fit |
| Shaft Dia. [Max] | 1 in |
| Dynamic Load Rating | 15.4 kN |
| Component | Assembly |
| Self Aligning | No |
| Outer Ring Width | 1.06 in, 27 mm |
| O.D. | 1.3125 in |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| No. of Rows | 3 |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Shaft Dia. [Min] | 0.9995 in |
| Housing Shoulder Diameter | 1.9 in |
| Rolling Element | Roller |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 605790201738 |

