- Flow Reducer Blowgun
- Body Only
- 145 psi Inlet
- G1/4 Inlet
- M12 x 1.25 Nozzle Thread
description
- Combines progressive flow control, safety, energy saving and ergonomics. Conforms with regulations of cleaning operations. Its integrated inviolable flow reducer provides full and active safety.The flow reducer system allows for 40% saving in air consumption and guarantees stable flow max 120 Nl/min. Can be adapted to all available interchangeable nozzles.
| Inlet Pressure [Max] | 145 psi |
| Nozzle Type | Not Included |
| Control Type | Hand Grip |
| Sound Level | 80 dB |
| Length | 147.000 mm |
| Noise Level @100 psi dbA | 80 |
| Body Material | Technical Polymer |
| Outlet | M12 x 1.25 |
| Ambient Temperature Range [Min] | 5 °F |
| Ambient Temperature Range [Max] | 122 °F |
| Flow [Max] | 120 min |
| Port Size | G1/4 |
| Inlet Size | G1/4 |
| Weight | 0.372 LB |
| EAN or UPC | 820099147734 |

