- Male Run Tee Fitting Type
- 90° Fitting Angle
- 5/32 in Tube Outer Diameter
description
- Legris LF3000 push-to-connect fittings are used for connecting semirigid plastic tubing in pneumatic applications using minimal labor and time. The body is constructed of glass-filled nylon. Threaded components are nickel-plated brass. Elastomer seals are buna-nitrile. A tight, leak-free tubing connection is achieved by simply pushing the tubing into the patented stainless steel gripping ring. A plastic release button is standard on each fitting. Connections or disconnections require low force and no tools. Fittings do not deform tubing and are reusable. Nylon, polyurethane, polyethylene, or Teflon tubing is recommended.
features
- Max. working pressure: 290 psi
- Working temperature: -4 °F to 175 °F
- Vacuum rating: 28" Hg
- Rotates 360° for ease of assembly
- Thread sealant is pre-applied on tapered threads
| Material | Nickel-Plated Brass, Nylon |
| No. of Ends | 3 |
| Fitting Type | Male Run Tee |
| Size Type | Fractional Sizes |
| Fitting Description | Male Run Tee |
| Height | 1.020 in |
| Origin | Plastic Push to Connect Fittings |
| Thread Type | UNF |
| Length | 0.570 in |
| Hex Size | 8 mm |
| Tube O.D. | 5/32 in |
| End Types | Tubing & UNF |
| End Size | 5/32 or 4 mm Tube(f) |
| Thread Size | 10-32 |
| Body Material | Nickel-Plated Brass |
| Fitting Angle | 90° |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 820099210612 |

