- Oscillating Compact Elbow for 6mm O.D. Tubing
- 1/4" Male BSPT
description
- Legris LF3000 push-to-connect fittings are used for connecting semirigid plastic tubing in pneumatic applications using minimal labor and time. The body is constructed of glass-filled nylon. Threaded components are nickel-plated brass. Elastomer seals are buna-nitrile. A tight, leak-free tubing connection is achieved by simply pushing the tubing into the patented stainless steel gripping ring. A plastic release button is standard on each fitting. Connections or disconnections require low force and no tools. Fittings do not deform tubing and are reusable. Nylon, polyurethane, polyethylene, or Teflon tubing is recommended.
features
- Max. working pressure: 290 psi
- Working temperature: -4 °F to 175 °F
- Vacuum rating: 28" Hg
- Thread sealant pre-applied on tapered threads
| Fitting Angle | 90°, Swivel |
| Thread Size | 1/4 |
| End Size | 6 mm Tube(f) |
| Thread Type | BSPT |
| Hex Size | 14 mm |
| End Types | Tubing & BSPT |
| Material | nylon body, nickel-plated brass base, pre-applied thread sealant |
| Height | 22.500 mm |
| Fitting Description | Oscillating Compact 90° Elbow |
| Tube O.D. | 6.000 mm |
| Origin | Plastic Push to Connect Fittings |
| Body Material | Nylon |
| No. of Ends | 2 |
| Overall Length | 22.5 mm |
| Weight | 0.033 LB |
| EAN or UPC | 820099240893 |

