- 1/8" PTF Special Short
- 1 3/16" OAL
- 7/16" Hex
description
- Used on automobiles, farm implements, trucks, tractors, and industrial machinery. Ball in head of fitting seals out dirt and keeps grease in. Ensures more volume and less resistance. Can be securely contracted by any commercial hydraulic coupler. Hardened for additional protection from wear and damage.
applications
- For use in the construction and agricultural industry and large industrial machinery
features
- 1/8" thread
- Designed for additional strength
| Hex Size | 7/16 in |
| Type/Angle | 65° |
| Connection Type | Male |
| Thread Type | NPT |
| Overall Length | 1.1875 in |
| Shank Length | 9/16 in |
| Thread Size | 1/8 |
| Threads per Inch | N/A |
| Material | Steel |
| Thread Pitch | N/A |
| Weight | 0.026 LB |

