- 1/8" NPTF
- Straight Fitting
description
- Used on automobiles, farm implements, trucks, tractors, and industrial machinery. Ball in head of fitting seals out dirt and keeps grease in. Ensures more volume and less resistance. Can be securely contracted by any commercial hydraulic coupler. Hardened for additional protection from wear and damage.
applications
- For use in the construction and agricultural industry and large industrial machinery
features
- 1/8" thread
- Designed for additional strength
| Material | Steel |
| Thread Type | NPTF |
| Thread Length [Min] | 5/16 in |
| Threads per Inch | N/A |
| Hex Size | 1/2 in |
| Type/Angle | Straight |
| Overall Length | 1 in |
| Thread Pitch | N/A |
| Thread Size | 1/8 |
| Connection Type | Male |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 95992099842 |

