- 10 ft Aluminum Extension Ladder
description
- Designed for 300 lb workload when set at the proper working angle.
applications
- Contractors
- Industrial
features
- QuickLatch™ equipped runglock
- Swivel safety shoes
- D-shaped aluminum rungs
- Heavy-duty I-beam rail
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Bottom Width | 17 13/16 in |
| Capacity Wt. [Nom] | 300 lbs |
| Base Section Width | 17 13/16 in |
| Step/Rung Shape | D-Rung |
| Height (Max) Text | 17 ft |
| No. of Sections | 2 |
| Fly Section Width | 15 5/16 in |
| Step Depth | 3 in |
| Approximate Cubes | 7.89 |
| Extended Length | 17 ft |
| Overall Length [Min] | 10 ft |
| Width [Min] | 15.5625 in |
| Type | Extension |
| Step Size | N/A |
| Material | Aluminum |
| Safety Class | IA |
| Width [Max] | 17.8125 in |
| Size | 10 ft |
| Overall Length [Max] | 20 ft |
| Weight | 37.0 LB |
| EAN or UPC | 728865015112 |

