- 20 ft Aluminum Extension Ladder
description
- Designed for 300 lb workload when set at the proper working angle.
applications
- Contractors
- Industrial
features
- QuickLatch™ equipped runglock
- Swivel safety shoes
- D-shaped aluminum rungs
- Heavy-duty I-beam rail
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Step/Rung Shape | D-Rung |
| Overall Length [Min] | 20 ft |
| Type | Extension |
| Height (Max) Text | 35 ft |
| Size | 20 ft |
| Base Section Width | 18 in |
| Width [Min] | 15.375 in |
| Overall Length [Max] | 40 ft |
| No. of Sections | 2 |
| Width [Max] | 18 in |
| Step Size | N/A |
| Step Depth | 3 in |
| Capacity Wt. [Nom] | 300 lbs |
| Safety Class | IA |
| Fly Section Width | 15 7/8 in |
| Material | Aluminum |
| Bottom Width | 18 in |
| Approximate Cubes | 15.61 |
| Extended Length | 35 ft |
| Weight | 84.0 LB |
| EAN or UPC | 728865015259 |

