- Extra Heavy Duty Aircraft Mechanic Ladder
- 12' Height
- w/Casters
- Non-folding
applications
- This extra heavy-duty aircraft mechanic ladder was designed specifically for the aircraft maintenance industry with convenience and construction features to make work more efficient.
features
- Solid rubber foot pads: skid-resistant pads are a full 3/4" thick for long life in abrasive and oily conditions 102089634
- 2
- Extra large top platform: 20"" x 21"" platform allows for a stable working area"
- Tilt and roll: fixed direction casters roll easily without wobbling
- an optional tow feature is available for convenient transport of multiple ladders
- Durable design: non-folding design is extremely rigid with no hinges or joints to loosen
| Size | 12 ft |
| Height (Max) Text | 12 ft |
| Material | Aluminum |
| Bottom Width | 44 in |
| Platform Size | 20" x 21" |
| Approximate Cubes | 53.91 |
| Type | Step |
| Capacity | 300 lb |
| Caster Dia. | 4 in |
| Step Type | Flat Step |
| Approximate Spread | 111 in |
| Step Size | 3.625 in |
| Weight | 115.002 LB |
| EAN or UPC | 728865056726 |

