- FE1700 Series Fiberglass Electrician Extension Ladder
- 250 lb Capacity
- 25 ft Extended Length
- Fiberglass
- 14 ft [Min], 28 ft [Max] Overall Length
features
- Swivel safety shoes
- QuickLatch?
- Mar-Resistant rail end caps
- Rope and pulley
| Safety Class | I |
| Type | Extension |
| Fly Section Width | 16 11/16 in |
| Base Section Width | 17 11/16 in |
| Step/Rung Shape | D-Rung |
| Overall Length [Min] | 14 ft |
| Material | Fiberglass |
| Overall Length [Max] | 28 ft |
| Origin | Extension Ladders |
| Capacity Wt. [Nom] | 250 lbs |
| Extended Length | 25 ft |
| Step Depth | 3 5/16 in |
| No. of Sections | 2 |
| Weight | 53.0 LB |
| EAN or UPC | 728865086211 |

