- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 14 Number of Teeth
- 1.641 in Outside Diameter
- L075 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| No. of Screws | 1 |
| Pitch Diameter | 1.671 in |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Hub Type | B |
| No. of Teeth | 14 |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Bushed |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Max] | 0.875 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Type | PB |
| Set Screw Size | 10-24 x 3/16 |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.641 in |
| Belt Size | L075 |
| Bore Range [Min] | 0.375 in |
| Hub Projection | 1/2 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 697950097923 |

