- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 16 Number of Teeth
- 1.88 in Outside Diameter
- L075 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Outside Dia. | 1.88 in |
| Bushing Series | N/A |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Belt Size | L075 |
| Finished Bore | N/A |
| Type | PB |
| Bushing Type | None |
| Pitch Diameter | 1.91 in |
| Belt Width | 0.75 in |
| Material | Steel |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| No. of Teeth | 16 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| No. of Screws | 1 |
| Bore Type | Bushed |
| Set Screw Size | 1/4-20 x 1/4 |
| Hub Dia. | 1.437 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Hub Type | B |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 697950101019 |

