- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 17 Number of Teeth
- 1.999 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Pitch Diameter | 2.029 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 1.999 in |
| Hub Dia. | 1.437 in |
| No. of Teeth | 17 |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Type | B |
| Bore Range [Max] | 1.125 in |
| Bushing Series | N/A |
| Material | Steel |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Type | PB |
| Bushing Type | None |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Belt Size | L050 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Weight | 0.65 LB |
| EAN or UPC | 697950151038 |

