- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 18 Number of Teeth
- 2.811 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Bushing Type | None |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 1 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Material | Steel |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Projection | 0.688 in |
| Bore Range [Max] | 1.5 in |
| Length Through Bore | 2 in |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 2.865 in |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Type | DF-1 |
| Belt Size | H100 |
| Outside Dia. | 2.811 in |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 697950151052 |

