- 0.5 in Belt Pitch
- 1.5 in Belt Width
- 18 Number of Teeth
- 2.811 in Outside Diameter
- H150 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Width | 1 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 1 1/2 in |
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Hub Type | B |
| Bushing Type | None |
| Material | Steel |
| Hub Dia. | 2 1/4 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| No. of Teeth | 18 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 2.562 in |
| Belt Size | H |
| Pitch Diameter | 2.865 in |
| Bore Range [Min] | 3/4 in |
| Finished Bore | N/A |
| Type | DF-1 |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 2.8110 in |
| Weight | 3.3 LB |
| EAN or UPC | 697950151076 |

