- 0.875 in Belt Pitch
- 2 in Belt Width
- 18 Number of Teeth
- 4.905 in Outside Diameter
- X Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Material | Steel |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Hub Type | B |
| Belt Size | X |
| No. of Teeth | 18 |
| Length Through Bore | 3.437 in |
| Outside Dia. | 4.905 in |
| Bore Range [Min] | 1 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bushing Type | None |
| Belt Pitch | 0.875 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 5.013 in |
| Hub Dia. | 3.687 in |
| Type | DF |
| Bore Range [Max] | 2.625 in |
| Belt Width | 2 in |
| Weight | 12.0 LB |
| EAN or UPC | 697950105567 |

