- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 19 Number of Teeth
- 2.238 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bushing Type | None |
| Pitch Diameter | 2.268 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Belt Width | 0.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Type | B |
| Material | Steel |
| Bushing Series | N/A |
| Hub Dia. | 1 5/8 in |
| Type | PB |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Outside Dia. | 2.238 in |
| Belt Size | L050 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Bore Range [Max] | 1.187 in |
| No. of Teeth | 19 |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Weight | 0.8 LB |
| EAN or UPC | 697950151199 |

