- 0.5 in Belt Pitch
- 1.5 in Belt Width
- 21 Number of Teeth
- 3.29 in Outside Diameter
- H Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Width | 1 1/2 in |
| Bore Range [Max] | 3/4 in |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 21 |
| Hub Dia. | 2 5/8 in |
| Outside Dia. | 3.2900 in |
| Length Through Bore | 2 3/4 in |
| Hub Type | B |
| Hub Projection | 0.938 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Belt Size | H |
| Pitch Diameter | 3.342 in |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Min] | 3/4 in |
| Type | DF |
| Weight | 5.39 LB |
| EAN or UPC | 697950151342 |

