- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 21 Number of Teeth
- 2.477 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bore Range [Max] | 1.312 in |
| Belt Width | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.437 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Hub Projection | 0.688 in |
| Hub Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | PB |
| Bushing Series | N/A |
| Outside Dia. | 2.477 in |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Hub Dia. | 1 7/8 in |
| Belt Size | L050 |
| No. of Teeth | 21 |
| Pitch Diameter | 2.507 in |
| Material | Steel |
| Bore Type | Reborable |
| Bushing Type | None |
| Finished Bore | N/A |
| Weight | 1.0 LB |
| EAN or UPC | 697950151359 |

