- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 22 Number of Teeth
- 3.447 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Bore Range [Max] | 1.875 in |
| Hub Type | B |
| Type | DF-1 |
| Length Through Bore | 2.312 in |
| Hub Projection | 1 in |
| Belt Size | H100 |
| Belt Width | 1 in |
| No. of Teeth | 22 |
| Bore Range [Min] | 0.75 in |
| Finished Bore | N/A |
| Material | Steel |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bore Type | Reborable |
| Outside Dia. | 3.447 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bushing Series | N/A |
| Pitch Diameter | 3.501 in |
| Bushing Type | None |
| Hub Dia. | 2 7/8 in |
| Weight | 4.3 LB |
| EAN or UPC | 697950151373 |

