- 0.375 in Belt Pitch
- 0.75 in Belt Width
- 22 Number of Teeth
- 2.596 in Outside Diameter
- L075 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Type | B |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Max] | 1.5 in |
| Material | Steel |
| Belt Size | L075 |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Outside Dia. | 2.596 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Type | PB |
| Belt Width | 0.75 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Dia. | 2 in |
| Pitch Diameter | 2.626 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Finished Bore | N/A |
| No. of Teeth | 22 |
| Length Through Bore | 1.75 in |
| Weight | 1.8 LB |
| EAN or UPC | 697950151465 |

