- 0.375 in Belt Pitch
- 0.5 in Belt Width
- 32 Number of Teeth
- 3.83 in Outside Diameter
- L050 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Dia. | 3.062 in |
| Outside Dia. | 3.83 in |
| Belt Pitch | 0.375 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 32 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Material | Steel |
| Type | PB |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Type | B |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Max] | 1.875 in |
| Bushing Series | N/A |
| Pitch Diameter | 3.82 in |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Belt Size | L050 |
| Belt Width | 0.5 in |
| Finished Bore | N/A |
| Weight | 3.0 LB |
| EAN or UPC | 697950152011 |

